Date Name Event Category Positon
2017 Season Rider Name Event and Distance Race Cat Position
11/12/2016 Ieuan Woods (Junior Team) Hillingdon Circuit Series E/1/2/3 5th
13/12/2016 George Clark (Development Team) New Zealand – 40K Summer Series 2nd
07/01/2017 Ieuan Woods (Junior Team) Hillingdon Circuit Series E/1/2/3 1st
15/01/2017 Ieuan Woods (Junior Team) Welsh Junior National Track Champs Points Race 3rd
15/01/2017 Ieuan Woods (Junior Team) Welsh Junior National Track Champs Scratch Race 3rd
21/01/2017 Sonny Parker (Development Team) East London Velo, Hog Hill E/1/2/3 4th
21/01/2017 Hector Corey (Junior Team) Full Gas Series, Lea Valley E/1/2/3 10th
21/01/2107 Ieuan Woods (Junior Team) Hillingdon Circuit Series E/1/2/3 7th
21/01/2017 Charlie Walker (Elite Team) Closed Circuit, Stourport-on-Severn E/1/2/3 3rd
24/01/2017 Liam Davies (Junior Team) Derby Track League 2km 1st
04/02/2017 Josh Copley (Junior Team) Hog Hill Circuit E/1/2/3 2nd
11/02/2017 Ieaun Woods (Junior Team) Hillingdon Winter Series E/1/2/3 9th Overall
11/02/2017 Alfie Banks (Junior Team) Full Gas Winter Series, Lea Valley E/1/2/3 10th
26/02/2017 Lloyd Chapman (Elite Team) North Road Hardriders Time Trial E/1/2/3/Jnr 1st
26/02/2017 George ‘Robbie’ Fowler (Elite Team) Primavera Road Race, Devon National B 8th
04/03/2017 Lloyd Chapman (Elite Team) Breckland TT – New Course Record E/1/2/3/Jnr 1st
04/03/2017 Josh Lawless (Elite Team) VeloPark Criterium, Lea Valley Olympic Park E/1/2/3/Jnr 3rd
04/03/2017 Matt Webster (Elite Team) Lancaster University Criterium E/1/2 9th
04/03/2017 Ieuan Woods (Junior Team) Hog Hill Circuit E/1/2/3/Jnr 5th
04/03/2017 Ieuan Woods (Junior Team) Hog Hill Circuit E/1/2/3/Jnr 5th
05/03/2017 Lloyd Chapman (Elite Team) Hainault Hilly 28 Mile Time Trial E/1/2/3/Jnr 1st
05/03/2017 Matt Clements (Elite Team) SERRL Road Race, Frant, Kent 2/3/Jnr 2nd
07/03/2017 Joe Laverick (Junior Team) York Evening Criterium 2/3/jnr 7th
09/03/2017 Ieuan Woods (Junior Team) London Track League, Series Overall Winner Junior 1st Overall
11/03/2017 George ‘Robbie’ Fowler (Elite Team) Roy Thame Memorial Road Race, Buckinghamshire National B 8th
12/03/2017 Lloyd Chapman (Elite Team) Jock Wadley Grand Prix, Essex National B 9th
12/03/2017 Callum Ferguson (Elite Team) Evesham Vale Road Race, Worcestershire National B 6th
12/03/2017 Ieuan Woods (Junior Team) Farnham Wheelers 10 mile TT – 21.34 Junior 1st
12/03/2017 Lawrence Carpenter (Elite Team) Haringe Kermesse, Belgium E/1/2 8th
18/03/2017 Laurence Kirby (Elite Team) March Hare Circuit Race, Lea Valley Olympic Park E/1/2 10th
18/03/2017 Joe Laverick (Junior Team) Darley Moor Circuit Race, Derbyshire 3/4 8th
19/03/2017 Will Fox (Elite Team) The Wally Gimber Grand Prix, Tunbridge Wells, Kent National B 9th
19/03/2017 George ‘Robbie’ Fowler (Elite Team) The Wally Gimber Grand Prix, Tunbridge Wells, Kent National B 8th
21/03/2017 Joe Laverick (Junior Team) York Evening Criterium 3/4/Jnr 1st
24/03/2017 Lloyd Chapman (Elite Team) Plomesgate 10 mile Time Trial E/1/2/3/4/Jnr 1st
25/03/2017 Joe Laverick (Junior Team) Darley Moor Circuit Race, Derbyshire 3/4/Jnr 3rd
01/04/2017 Buauna Ball (Development Team) Somerset RC Spring Circuit Race National B 6th
25/03/2017 George ‘Robbie’ Fowler (Elite Team) Scorpion Road Race, Somerset National B 8th
25/03/2017 Lloyd Chapman (Elite Team) Chelmer Hilly Hardriders Time Trial E/1/2 1st
02/04/2017 Josh Lawless (Elite Team) Fenland Clarion Spring Road Race, Lincolnshire National B 3rd
02/04/2017 Charlie Walker (Elite Team) Fenland Clarion Spring Road Race, Lincolnshire National B  12th
02/04/2017 Laurence Kirby (Elite Team) Fenland Clarion Spring Road Race, Lincolnshire National B  15th
02/04/2017 Josh Haasz (Elite Team) Fenland Clarion Spring Road Race, Lincolnshire National B  20th
02/04/2017 George ‘Robbie’ Fowler (Elite Team) Cleveland Klondike GP, North Yorkshire National A. Premier 17th
02/04/2017 Callum Ferguson (Elite Team) Cleveland Klondike GP, North Yorkshire National A. Premier 20th
02/04/2017 Matt Clements (Elite Team) Cleveland Klondike GP, North Yorkshire National A. Premier 58th
02/04/2017 Alex Dalton (Elite Team) Cleveland Klondike GP, North Yorkshire National A. Premier 60th
05/04/2017 Buauna Ball (Development Team) Full Gas Summer Series, Lea Valley E/1/2 1st
08/04/2017 Josh Copley (Junior Team) Mendips Stage Race, National Junior Series Junior 2nd
09/04/2017 Liam Davies (Junior Team) Mendips Stage Race, National Junior Series Junior 5th Overall
16/04/2017 Matt Webster (Elite Team) Simon Hook National B RR E/1/2 6th
16/04/2017 Lawrence Carpenter (Elite Team) Ras Mumhan Stage Race, ireland – Stage 3 E/1/2 1st 
16/04/2017 Buauna Ball (Development Team) Fakenham Circuit Race E/1/2/Jnr 1st
16/04/2017 Liam Davies (Junior Team) Fakenham Circuit Race E/1/2/Jnr 4th
19/04/2017 Alex Dalton (Elite Team) Blyton Criterium, Lincolnshire E/1/2/3 2nd
20/04/2017 Matt Clements (Elite Team) Essex Time Trial E/1/2/3 2nd
20/04/2017 Charlie Walker (Elite Team) Milton Keynes Criterium E/1/2/3 2nd
22/04/2017 George Clark (Development Team) South East Road Race, Laughton 2/3 3rd
23/04/2017 George Clark (Development Team Watford Spring Road Race 2/3 6th
23/04/2017 Josh Lawless (Elite Team) Les Ingman Road Race, Bletchingley E/1/2/3 7th
23/04/2017 Joe Laverick, Ieuan Woods, Josh Copley CatfordCC – Peter Stubbs Memorial 10 All Cats 1st Team
25/04/2017 Buauna Ball (Development Team) West London Criterium, Hillingdon E/1/2/3 2nd
23/04/2017 Lawrence Carpenter (Elite Team) Totnes-Vire Stage Race: Stage 3 E/1/2 9th
23/04/2017 Lawrence Carpenter (Elite Team) Totnes-Vire Stage Race E/1/2 9th Overall
22/04/2017 Laurence Kirby (Elite Team) Totnes-Vire Stage Race: Stage 2 E/1/2 10th
26/04/2017 James Jobber (Elite Team) Eagles Criterium Series, Woodbridge E/1/2/3 3rd
27/04/201 Callum Ferguson (Elite Team) Corley Summer Series Crit, Milton Keynes E/1/2/3 8th
30/04/2017 George ‘Robbie’ Fowler (Elite Team) Thames Velo Spring RR, Maidenhead E/1/2 4th
30/04/2017 Josh Lawless (Elite Team) Festival RR (ECCA Championship), Essex E/1/2/3 9th
03/05/2017 Matt Webster (Elite Team) Blyton Criterium, Lincolnshire E/1/2/3 4th
03/05/2017 Alex Dalton (Elite Team) Blyton Criterium, Lincolnshire E/1/2/3 2nd
04/05/2017 Matt Webster (Elite Team) York Criterium, North Yorkshire E/1/2/3 2nd
04/05/2017 Matt Clements (Elite Team) Hog Hill, Ilford E/1/2/4 4th
06/05/2017 Joe Laverick (Junior Team) Lincolnshire CS/12 Course
RRA 2up Time Trial Championship
All Cats 2nd
07/05/2017 George Clark (Development Team) Pro-Cycle Hire Spring Classic Road Race 2/3 1st
09/05/2017 Will Fox (Elite Team) ITV4 City Centre – Redditch National A 1st Amateur
09/05/2017 Callum Ferguson (Elite Team) ITV4 City Centre – Redditch National A 2nd Amateur
11/05/2017 Alex Dalton (Elite Team) East Yorkshire Road Race League E/1/2/3 1st
10/05/2017 George Clark (Development Team) Bovington Criterium 2/3 2nd
10/05/2017 Joe Laverick (Junior Team) Lincs Road Race League E/1/2/3 1st
14/05/2017 George Fowler (Elite Team) Lincoln GP National A Premier 1st Amateur
14/05/2017 Will Fox (Elite Team) Lincoln GP National A Premier 2nd Amateur
18/05/2017 Lloyd Chapman (Elite Team) ITV4 City Centre – Croydon National A 1st Amateur
20/05/2017 Will Fox (Elite Team) ITV4 City Centre – Redditch National A 2nd Amateur
20/05/2017 George Clark (Development Team) Tour of the Milburys Stg 1 TT Regional A 5th
21/05/2017 Alex Dalton (Elite Team) Upton Road Race, West Yorkshire National B 3rd
24/05/2017 Lloyd Chapman (Elite Team) Eagle Crit Series Regional C 3rd
27/05/2017 Matt Webster (Elite Team) Woodbridge Circuit Series E/1/2/3 7th
29/05/2017 Lloyd Chapman (Elite Team) Stowmarket 10 Mile TT All Cats 2nd
28/05/2017 Matt Clements (Elite Team) South East Road Race Regional A 7th
28/05/2017 Will Fox (Elite Team) Shrewsbury GP National A 2nd
28/05/2017 Lloyd Chapman (Elite Team) Shrewsbury GP National A 5th
28/05/2017 Liam Davies (Junior Team) Junior Shrewsbury GP Junior 3rd
29/05/2017 Lloyd Chapman (Elite Team) Stowmarket 10 Mile TT All Cats 2nd
30/05/2017 Matt Clements (Elite Team) TL North Weald All Cats 1st
31/05/2017 Matt Webster (Elite Team) Rockingham Circuit Series E/1/2/3 4th
01/06/2017 Charlie Walker (Elite Team) Time Trial All Cats 1st
04/06/2017 Lloyd Chapman (Elite Team) Gits – West Flanders Foreign National 6th
04/06/2017 James Jobber (Elite Team) Anderside Classic – Scotland National B  4th
04/06/2017 Buauna Ball (Development Team) UCI Qualification for World TT – Nice UCI Time Trial Qualified
06/06/2017 Matt Webster (Elite Team) Lotus RR League E/1/2 4th
06/06/2017 Lawrence Carpenter (Elite Team) West Thames Circuit Race E/1/2 4th
11/06/2017 Ewan Tuohy Waller Pain Hill Climb All 1st
07/06/2017 Lloyd Chapman (Elite Team) Eastern 25 mile TT Champs All 1st
10/06/2017 Lloyd Chapman (Elite Team) Eastern 10 mile TT Champs All 2nd
11/06/2017 Callum Ferguson (Elite Team) Nick Clark Mem RR National B 2nd
11/02/2017 Lawrence Carpenter (Elite Team) Nick Clark Mem RR National B 4th
11/07/2017 Joe Laverick (Junior Team) CTT National Championships Junior 1st
15/06/2017 Lawrence Carpenter (Elite Team) Hillingdon Criterium E/1/2/3 3rd
15/06/2017 Matt Webster (Elite Team) Lotus Cricuit Race – Norwich E/1/2/3 3rd
16/06/2017 Matt Webster (Elite Team) MK Bowl Criterium E/1/2/3 3rd
17/06/2017 Josh Haasz (Elite Team) Crawley Summer Road Race National B 3rd
17/06/2017 George Clark (Development Team) Crawley Summer Road Race National B 6th
 18/06/2017 Will Fox (Elite Team) Winchester Criterium All Cats 1st
 18/06/2017 Buauna Ball (Development Team) Culborough Spring RR 2/3 1st
02/07/2017 Alex Dalton (Elite Team) Alston Road Race National B 1st
04/07/2017 Charlie Walker (Elite Team) South Staff Road Race All Cats 1st
21/06/2017 Will Fox (Elite Team) Ilkley Nat Series National A 7th
21/06/2017 Callum Ferguson (Elite Team) Ilkley Nat Series National A 8th
21/06/2017 James Jobber (Elite Team) Ilkley Nat Series National A 11th
05/07/2017 Will Fox (Elite Team) Skipton Nat Series National A 11th
01/07/2017 Matt Webster (Elite Team) Eastern Reg Championship National B 3rd
05/07/2017 Matt Webster (Elite Team) Guildford City Crit E/1/2 5th
05/07/2017 Buauna Ball (Development Team) Guildford City Crit E/1/2 10th
09/07/2017 Buauna Ball (Development Team) Seaton Criterium E/1/2 3rd
12/07/2017 Matt Webster (Elite Team) Lea Valley E/1/2 1st
09/07/2017 Charlie Walker (Elite Team) Flame Rouge Kemesse National B 3rd
22/07/2017 Charlie Walker (Elite Team) Darley Moor RR National B 3rd
29/07/2017 Charlie Walker (Elite Team) Criterio du Rosa National B 2nd
05/07/2017 Will Fox (Elite Team) Skipton Criterium National A 11th
07/07/2017 Will Fox (Elite Team) Wales Open Criterium National A 8th
14/07/2017 Will Fox (Elite Team) Stockton Criterium National A 4th
16/07/2017 Will Fox (Elite Team) Stockton GP Premier Calendar 5th
19/07/2017 Will Fox (Elite Team) Sheffield GP National Championship 10th
21/07/2017 Will Fox (Elite Team) East Yorkshire Classic National A 6th
26/07/2017 Will Fox (Elite Team) Colne GP National A 9th
28/07/2017 Will Fox (Elite Team) Hoops Stage Race 1st stage National B 4th
29/07/2017 Will Fox (Elite Team) Hoops Stage Race 2nd stage National B TT 12th
29/07/2017 Will Fox (Elite Team) Hoops Stage Race 3rd stage National B 1st
30/07/2017 Will Fox (Elite Team) Hoops Stage Race 4th stage National B 6th
30/07/2017 Will Fox (Elite Team) Hoops Stage Race Overall National B 9th
13/07/2017 Matt Webster (Elite Team) Abbeygate RR Regional C 7th
20/07/2017 Matt Webster (Elite Team) Abbeygate RR Regional C 6th
23/07/2017 Matt Webster (Elite Team) Newton-Longville RR National B 11th
25/07/2017 Matt Webster (Elite Team) West Thames Criterium Regional C 2nd
26/07/2017 Matt Webster (Elite Team) Full Gas Summer Series Regional C 2nd
09/07/2017 Lawrence Carpenter (Elite Team) Oostduinkerke 1.12 UCI Foreign National 22nd
23/07/2017 Lawrence Carpenter (Elite Team) London Dynamo Road Race National B 1st
28/07/2017 Lawrence Carpenter (Elite Team) Hoops Stage Race Overall National B 20th
12/07/2017 Lloyd Chapman (Elite Team) Suffolk Series E/1/2 1st
14/07/2017 Lloyd Chapman (Elite Team) Stockton GP National A 19th
28/07/2017 Lloyd Chapman (Elite Team) Hoops Stage Race stage 2 National B 1st
02/08/2017 Lloyd Chapman (Elite Team) Honington Criterium Regional C 4th
23/07/2017 Callum Ferguson (Elite Team) Newport Road Race Regional A 5th
25/07/2017 Callum Ferguson (Elite Team) Barnsley Circuit Race National A 11th
16/07/2017 James Jobber (Elite Team) Tour de Martinique Foreign National 3rd
30/07/2017 James Jobber (Elite Team) Billy Warnock Mem RR National B Scotland 8th
05/07/2017 Laurence Kirby (Elite Team) Full Gas Criterium Regional C 9th
23/07/2017 Laurence Kirby (Elite Team) Newton Longville RR National B 13th
 09/07/2017 Buauna Ball (Development Team) Milton Keynes Criterium Regional A 6th
13/07/2017 Buauna Ball (Development Team) Abbeygate RR Regional C 6th
16/07/2017 Buauna Ball (Development Team) Wallingford Criterium Regional C 3rd
16/07/2017 Matt Clements (Elite Team) Kenneth Lush Mem RR National B 11th
19/07/2017 Matt Clements (Elite Team) Full Gas Series Regional C 1st
20/07/2017 Matt Clements (Elite Team) Hog Hill Regional C 5th
23/07/2017 Matt Clements (Elite Team) London Dynamo RR National B 7th
23/07/2017 Liam Davies (Junior Team) Bath Road RR National Junior Series 18th
16/07/2017 Josh Copley (Junior Team) National RR National Championship 9th
19/07/2017 Josh Copley (Junior Team) Bovingdon Criterium Regional C 4th
25/07/2017 Josh Copley (Junior Team) West Thames E/1/2/3 11th
15/07/2017 George Clark (Development Team) Track/Derny All Cats 5th
02/08/2017 George Clark (Development Team) Bovingdon Criterium Regional C 8th
Season Will Fox (Elite Team) National Road Series 12th overall National Series 12th
06/08/2017 Lawrence Carpenter (Elite Team) Suir Valley Stage Race (Eire) Stage 2 4th
07/08/2017 Lawrence Carpenter (Elite Team) Suir Valley Stage Race (Eire) Stage 4 8th
07/08/2017 Lawrence Carpenter (Elite Team) Suir Valley Stage Race (Eire) Overall GC 6th
13/08/2017 Lawrence Carpenter (Elite Team Islington RR National B, E/1/2 3rd
20/08/2017 Lawrence Carpenter (Elite Team SE Reg Champs E/1/2 13th
13/08/2017 Matt Clements (Elite Team) Islington RR National B, E/1/2 7th
13/08/2017 Josh Haasz (Elite Team) Islington RR National B,
E/1/2
10th
31/07/2017 Liam Davies (Junior Team) Tour of Essen
(Overall)
Holland 1st
13/08/2017 Liam Davies (Junior Team) Scarborough
(Nat Series)
Junior 8th
13/08/2017 James Jobber (Elite Team) Out of the Saddle RR Scotland, E/1/2 4th
20/08/2017 James Jobber (Elite Team) North East RR Championship County Durham, E/1/2 3rd
19/08/2017 Charlie Walker (Elite Team) De Rosa Series E/1/2 3rd
26/08/2017 Charlie Walker (Elite Team) De Rosa Series E/1/2 2nd
06/08/2017 Charlie Walker (Elite Team) Worcester ST Johns RR E/1/2 12th
19/08/2017 Alex Dalton (Elite Team) Yorkshire Reg Champs E/1/2 6th
23/08/2017 Alex Dalton (Elite Team) Blyton Criterium E/1/2 1st
20/08/2017 Matt Clements (Elite Team) Eastern Reg Champs E/1/2 5th
24/08/2017 Matt Clements (Elite Team) Cyclo Criterium, Gravesend E/1/2 7th
20/08/2017 Lloyd Chapman (Elite Team) Eastern Reg Champs E/1/2 8th
20/08/2017 Callum Ferguson (Elite Team) West Mids Reg Champs E/1/2 9th